„Човекот гулаб“ на Константин Плевнеш прикажан на „Anatolian Short Film Festival“

од admin_kult

Филмот „Човекот гулаб“ на Константин Плевнеш прикажан во рамки на официјалната селекција на Интренационалниот фестивал на краток филм во Турција, „Anatolian Short Film Festival“.

Филмот во осум минути раскажува за потресната приказна на анонимниот херој Владимир Степановиќ, за крвавата драма на распаѓањето на поранешна Југославија, низ сторијата на неговата фамилија.

„Човекот гулаб“ досега е селектиран на дваесеттина филмски фестивали во САД и Европа. Минатиот декември беше презентиран како претставник на европскиот истражувачки филм на фестивалот Doku Afrika, во Банги Централноафриканската Република.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе