Филхармонијата вечер ќе го изведе концертот „Кадифе“

од admin_kult

Националната филхармонија вечер, со почеток во 20:00 часот, ќе го изведе концертот „Кадифе“, посветен на опусот на американскиот композитор Арон Копланд.

На програмата се неговата Трета симфонија и Концертот за кларинет и оркестар, а како солистка ќе настапи една од најдобрите кларинетистки на светската музичка сцена во моментов – Шерон Кам. Диригент е маестро Конрад ван Алфен од Холандија.

Од Филхармонијата информираат дека Арон Копланд (1900 – 1990) е исклучителен композитор кој создаде богат музички опус, кој рефлектира типичен „американски звук“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе