Стефоска за МИА: Отворени сме за унапредување на културната соработка со сите соседи , заштита на културното наследство и евроинтеграциите се врвен приоритет

од admin_kult

Отворени сме за дијалог и унапредување на културната соработка со сите соседи.Еден од приоритетите во мојата работа е да ја продлабочам таа соработка. Дотолку повеќе што сите ние на Балканот , како наследници на големите империи , споделуваме заедничко културно наследство што е добра основа за меѓусебен дијалог и взаемно почитување. Ова во интервју за МИА го изјави министерката за култура Ирена Стефоска осврнувајќи се на добрососедството и колку тоа влијае на културното наследство.

Целото интервју е достапно на следниот ЛИНК

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе