Стефан Николовски избран за најдобар млад стрип автор на 23. издание на Балканска смотра на млади стрип во Лесковац

од admin_kult

На традиционалното 23. издание на Балканска смотра на млади стрип автори, што се одржа од 25 до 27 јуни во Лесковац, Србија, првото место го освои Стефан Николовски млад стрип автор од Скопје. Наградата за прво место ја освои во конкуренција со 2017 пријави автори од 80 земји во светот, меѓу кои и над 50 македонски автори со свои стрипови.

Во рамки на Балканската стрип смотра се одржаа и активнисти во склоп на проектот CAN FOR BALKANS, како и промоции на стрип сцени и изданија од балканските ѕемји, како и засебни изложби на Корејската стрип сцена и Женскиот стрип на Балканот.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе