Средби на заменик-министерот за култура Лучи во Чанаккале

од admin_kult

Заменик-министерот за култура Даим Лучи, во текот на работната посета на Чанаккале,

Р Турција, оствари средба со Исмаил Кашдемир, поранешен пратеник и актуелен директор на историскиот локалитет Галиболу (Галиполе), каде што за време на Првата светска војна се водела битката за Чанаккале.

На средбата соговорниците разговараа за заштитата и промоцијата на заедничките културно-историски вредности, како и за идните планови на полето на културата. 

За време на престојот во Чанаккале, Даим Лучи оствари средба и со гувернерот на областа Бајрамиќ, Алпер Таш. На средбата стана збор за односите меѓу двете земји, за заедничката историја и за промоцијата на културните вредности.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе