Симон Трпчески со проектот „Македонисимо“ вечер во Скопје

од admin_kult

Реномираниот македонски пијанист Симон Трпчески со пријателите вечер на платото пред Националната опера и балет, со почеток во 20 часот, премиерно ќе го реализира интернационалниот музички проект „Македонисимо“.

Станува збор за проект во чии рамки на оригинален начин е обработена македонската народна музика од страна на композиторот Панде Шахов.

Тимот на квинтетот „Македонисимо“ го сочинуваат и: Александар Краповски на виолина; Александар Сомов на виолончело; Хидан Мамудов на кларинет, саксофон и на кавал; а зад удиралките е Влатко Нушев.

Проектот, кој светската премиера ја имаше пред пет години на престижниот музички фестивал во Лудвигсбург, Германија, по Скопје, предвидено е да биде изведен и во Штип на 25 септември и во Битола на 26 септември.

Сите три изведби, публиката ќе може да ги проследи бесплатно.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе