Саксофонистката Асја Фатејева – солистка со оркестарот на Филхармонијата

од admin_kult

На 20 јануари, со почеток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт насловен  „Ава“, на кој како солистка ќе настапи една од најдобрите саксофонистки во класичната музика – Асја Фатејева од Крим, Германија.

На програмата се: Рапсодија за алт-саксофон и оркестар од Клод Дебиси, Симфонија бр.10 од Дмитри Шостакович, а за првпат ќе прозвучи и Концертот за саксофон и оркестар „Талахачи“ од авангардниот холандски композитор Јакоб Тер Велдхаус.

Диригент е маестро Конрад ван Алфен од Холандија.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе