Промоција на „Филхармонија во срцето“ на отворањето на сезоната

од admin_kult

На отворањето на новата концертна сезона на Филхармонијата, „Дамар на слободата“, ќе биде промовирано и новото ЦД „Филхармонија во срцето“ што го издаде „Con:tempo“ во соработка со Филхармонијата на РСМ.

Албумот е снимка од истоимениот концерт на Камерниот оркестар на Филхармонијата, кој го водеше диригентката Дијана Имери Илкоска, а како солисти настапија Елена Дојчинова (флејта) и Владимир Лазаревски (обоа). На албумот може да се слушне изведбата на дела од Антон Аренски, Антонин Дворжак и од македонскиот композитор Томислав Зографски.

– Исклучително сум среќна што токму овој концерт се најде на цедето бидејќи станува збор за изведба во живо – вели Дијана Имери Илкоска, диригентката која го водеше концертот „Филхармонија во срцето“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе