Промоција на поетската книга „Живот на меѓукат“ од Јовица Ивановски

од admin_kult

Во Културно-информативниот центар – Скопје, во изложбениот салон „Империјал 1“, утре (11 мај) во 20:00 часот ќе биде промовирана поетската книга „Живот на меѓукат“ од Јовица Ивановски. За книгата ќе зборува Ѕвездан Георгиевски, а песни ќе читаат Борче Николовски и актерот Исмет Шабановиќ.
Јовица Ивановски е роден во 1961 година во Скопје. Автор е на седумнаесет книги поезија и неколку избори на македонски и на англиски. Застапен е во повеќе антологии и препеан на петнаесетина јазици. Добитник е на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата за книгата „Човек“ (2019).

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе