Промоција на книгата „Телесност и отелотворување: иконографии на човечкото тело“ од Гоце Наумов

од admin_kult

Во кино-салата на Музејот на Северна Македонија утре (среда, 10.1.2024 г.) ќе се одржи промоција на книгата „Телесност и отелотворување: иконографии на човечкото тело“  од Гоце Наумов.

Промотор на книгата ќе биде проф. д-р Никос Чаусидис, а во рамките на овој настан ќе настапи и џез-составот „Next to Silence“.

Како што соопшти авторот, „Телесност и отелотворување“ ги обработува можните форми на проучување и разбирање на претставеното човечко тело во минатото.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе