Промоција на „Вонземјанки: раскази од Латинскиот кварт“ од Влада Урошевиќ

од admin_kult

Најновата книга од академик Влада Урошевиќ, збирката раскази „Вонземјанки: раскази од Латинскиот кварт“ во издание на „Или-Или“, вечер ќе биде промовирана во киното „Фросина“ во МКЦ.

Книгата, низ разговор со авторот, ќе ја претстави писателот Гоце Смилевски. Според Смилевски, Влада Урошевиќ со своите дванаесет раскази од збирката „Вонземјанки“ успева да оствари маестрална проза.

Изданието на „Вонземјанки: раскази од Латинскиот кварт“ е поддржано од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе