Претставата „Море на тишината“ премиерно во Битолскиот театар

од admin_kult

„Море на тишината“ во режија на Оља Лозица и по текст на Романо Николиќ и Оља Лозица, е новата премиера на Битолскиот театар која љубителите на театарската уметност ќе можат да ја проследат  денеска (1 август) во 20:00 часот.

Во претставата играат Соња Ошавкова, Валентина Грамосли, Илина Чоревска, Викторија Степановска – Јанкуловска, Катерина Аневска – Дранговска, Марија Стефановска, Сандра Грибовска – Илиевска, Петар Спировски, Александар Димитровски, Борче Ѓаковски, Живко Борисовски и Никола Стефанов.

Композитор на музиката е Матко Ботиќ, сценографијата е на Валентин Светозарев, a костимограф е Андреј Ѓорѓиевски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе