Претставата „Мајка“, нова премиера во Битолскиот театар

од admin_kult

Ансамблот на НУ Народен театар – Битола е подготвен за премиерна изведба на пиесата „Мајка“ од Флоријан Зелер, во режија на Благој Мицевски.

Според режисерот Мицевски, претставата се занимава со проблемите на едно семејство за кое на специфичен начин пишува авторот Зелер. Од Театарот информираат дека режијата во претставата се базира на почит и респект кон генијално напишан текст, како и со респект кон екипата што ја подготви премиерната претстава.

Главните улоги ги толкуваат Соња Михајлова и Петар Горко, а со нив ќе настапат и Марија Стефановска и Антонио Китановски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе