Премиера во Народниот театар-Охрид

од admin_kult

Народниот театар Охрид вечерва (9 јуни) премиерно ќе ја изведе претставата „Сергеј е многу глупав“ од Дмитриј Данилов, а во режија на Дејана Николовска. Претставата ќе биде изведена на сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“.

Настапуваат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Горан Стојаноски, Филип Кипровски, Елизабета Стефановска. Сценографијата и костимографијата се на Енес Деари.

Текстот, како што информира режисерката Николовска, првпат се поставува во државата и станува збор за многу популарен современ драмски текст.

Претставата „Сергеј е многу глупав“ е втора премиера на Охридскиот народен театар годинава поддржана преку програмата на Министерството за култура. Ќе биде одиграна и во рамки на фестивалот „Охридско лето“. 

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе