Почна Меѓународната ликовна колонија ,,Михајлово 2023“ во Кавадарци

од admin_kult

Со изложба на уметнички дела од Марија Светиева, во Кавадарци започна 27. издание на Ликовната колонија ,,Михајлово 2023“.

Според ликовниот уметник Владимир Темков, куратор, дваесет и пет уметници од повеќе држави во следните неколку дена ќе творат во вилата ,,Моклиште“ и прекрасната околина на Кавадарци.

Настанот е во организација на Домот на културата ,,Иван Мазов-Климе“, со поддршка од Министерството за култура и локалната самоуправа.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе