Положено свежо цвеќе пред споменикот на стожерот на македонскиот јазик, Блаже Конески

од admin_kult

На денот на одбележувањето на 101 година од раѓањето на великанот на современиот македонски јазик и култура, Блаже Конески, претставници од Советот за македонски јазик – професорите Људмил Спасов и Елена Јованова-Грујовска – положија цвеќе пред спомен-плочата во паркот кај Институтот за македонски јазик и литература „Крсте Мисирков“ и на споменикот на Конески пред МАНУ.

Кодификаторот на македонскиот литературен јазик, Блаже Конески, во аманет ни порача да го чуваме и да го негуваме македонскиот јазик, да продолжиме да говориме и да пишуваме на македонски јазик затоа што тој е нашата татковина.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе