Отворена музејска библиотека во Музејот на македонската борба

од admin_kult

Во изминатиов период  Музејот на македонската борба во Скопје активно работеше на зголемување на фондот на книги и на отворањето на музејската библиотека.

Од Музејот информираат дека материјалот е подреден по редослед според систем на класификација со цел да биде лесно лоциран и достапен, а Музејот ќе биде вклучен и во проектот Виртуелна библиотека на Македонија на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

Виртуелната библиотека на Македонија е проект за поврзување на сите видови библиотеки од земјава во единствен национален библиотечно-информациски систем. Овој систем се гради врз платформата и истоимената програмска поддршка COBISS (Cooperative Online Bibliographic System and Services) на Институтот за информациски науки – ИЗУМ од Словенија.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе