Оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини на 13 октомври на сцената на НОБ

од admin_kult

Операта во три чина „Турандот“ од Џакомо Пучини ќе биде изведена утре, 13 октомври 2023 г., со почеток во 20 часот во Националната опера и балет.

Диригент е Иван Еминовиќ, режијата, сценографијата и костимографијата се на Џанкарло дел Монако, кореографијата е на Саша Евтимова, концерт-мајстор е Верица Ламбевска, а хор-мајстор е Јасмина Ѓорѓеска.

Настапуваат: Весна Ѓиновска-Илкова, Ѓорѓи Цуцковски, Сандра Митровска, Владимир Саздовски, Драган Ампов, Јане Дунимаглоски, Дејан Стоев, Диме Петров, Марјан Николовски, хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе