Операта „Рита“ од Доницети вечер на малата сцена на Националната опера и балет

од admin_kult

Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети вечер со почеток во 20 часот ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет.

Диригент е Бисера Чадловска, режисер е Трајко Јордановски, сценографијата и костимите се на Марија Ветероска, а концерт мајстор е Јане Бакевски.

Солистичката екипа ја сочинуваат Ана Ројдева, Јане Дунимаглоски, Васко Здравков и Борко Биџовски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе