Одбележување на јубилеј во Театарот за деца и младинци

од admin_kult

Со претставата „Зрното грашок и принцезата“, вечер (1 февруари) во 19:00 часот во Театарот за деца и младинци ќе биде одбележан тридеценискиот јубилеј на Владимир Лазовски и Изабела Новотни, првовработените актери во ансамблот на овој театар. Претставата е на авторот Атанас Илков, а во режија на Срѓан Јаникијевиќ.

„Ова е убедливо најстарата наша претстава што сѐ уште е активна. Својата премиера оваа претстава ја имаше во далечната 1993 година“, наведуваат од Театарот за деца и младинци. Оттаму додаваат дека иако во претставата настапуваат само двајца, актерите Изабела Новотни и Владимир Лазовски, тие мајсторски ја исполнуваат сцената, па така се добива впечаток како да се работи за голем актерски ансамбл.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе