Новогодишен концерт на „ЗЏМ биг бенд“ и Луис Бонила во Филхармонијата

од admin_kult

На сцената на Филхармонијата в среда (28 декември), новогодишен концерт ќе одржат биг бендот на Здружението на џез-музичари (ЗЏМ) и американскиот џез-тромбонист по потекло од Костарика, Луис Бонила.

На концертот ќе настапат и уметниците Дарко Бенчиќ од Хрватска, редовен член на Љубљанскиот биг бенд, и Бојан Цветковиќ од Србија.

Луис Бонила е повеќекратен добитник на наградата „Греми“, продуцент, композитор, аранжер и професор. Низ плодната кариера со многубројни изданија, остварува соработка со некои од најголемите имиња во историјата на џезот: Вангард џез-оркестар, Мингус биг бенд, Мекој Тајнер, Дизи Гилеспи, Лестер Боуви, Том Харел, Фреди Хабард, Аструд Гилберто, Вили Колон и Тошико Акијоши.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе