На 12 јануари започнува традиционалниот „Вевчански карневал“

од admin_kult

Во Вевчани утре, 12 јануари, со отворање на мултикултурниот центар „Коста Србакоски“, започнува традиционалниот „Вевчански карневал“. Тридневниот карневал, покрај дефиле на маскираните василичари, ќе има музичка програма и изложба со фотографии и уметнички слики од повеќе македонски автори.

Со настап на Елена Јовчевска, Сања Ристеска и Дамјан Стојаноски и спектакуларен огномет, во рамките на манифестацијата, вевчанци на 13 јануари ќе ја испратат старата и ќе ја дочекаат новата година според стариот Јулијански календар.

Градоначалникот Спасе Кочовски повика на почитување на препораките за заштита од КОВИД-19.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе