На „Охридско лето“ вечерва претстава од Народен театар, Белград, Србија

од admin_kult

Во рамките на драмската програма на „Охридско лето“, на сцената „Долни Сарај“ вечер (17 август) во 21 часот ќе биде изведена претставата „Војна и мир“ од Лев Николаевич Толстој, во режија на Борис Лијешевиќ.

Во претставата, која е во продукција на Народниот театар од Белград, Србија, настапуваат: Миодраг Кривокапиќ, Ненад Маричиќ, Данило Лончаревиќ, Теодора Драгиќевиќ, Златија Ивановиќ, Немања Стаматовиќ и други. Сценограф е Јања Ваљаревиќ,  а  костимите се на Бојана Никитовиќ.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе