На „Интерфест“ концерт на Андреја Турини од Италија

од admin_kult

Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“ продолжува со целовечерен концерт што ќе го приреди италијанскиот пијанист Андреја Турини.

Пред публиката во Офицерскиот дом во Битола, Турини ќе исполни дела од Јохан Себастијан Бах.

Според програмата на Фестивалот, претстои богат викенд (петок, сабота и недела) со концерти на уметници од Хрватска, Португалија, Ирска, Италија и од Шпанија.

Во рамките на дополнителната програма ќе се одржи поетска вечер „100 години Ацо Шопов“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе