Мултимедијална изложба на скутини во Куманово

од admin_kult

„Скутина, фута, бовча, диљка“ е насловот на мултимедијалната изложба на етнокореологот Бојан Петковски, која беше отворена вчера во фоајето на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.

Според авторот, скутината е дел од традиционалната облека која е позната под различна локални имиња: фута, бовча, скутача и слично. На изложбата, преку фотографии и паноа на кои се прикажани примери за носење скутини, публиката може да го забележи едукативниот карактер на проектот и да ја осознае вредноста на скутините.

Проектот е поддржан од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе