Музички перформанс на Пијан Славеј и промоција на неговата трета поетска книга, „Полиграф“

од admin_kult

Во рамките на десеттото издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, денеска во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи промоција на новата поетска збирка на Пијан Славеј. Предвиден е кус музички перформанс (Пијан Славеј – гитара и глас, Гоце Јованоски – бас).

Пијан Славеј е музички изведувач, автор и пејач во групата „Фолтин“. Како дел од групата, зад себе има девет студиски изданија, музика за над триесет театарски претстави и неколку филмови, меѓу кои кандидатот за наградата Оскар, филмот „Медена земја“. Надвор од работата во групата, одржал концерт со Филхармонијата, настапува како кантавтор и објавил две поетски збирки („Креветизам и хоризонтала“, 2018 и „Срчки“, 2020).

Претходно, во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи средба и разговор со авторот и режисер Рајко Грлиќ, што ќе го води Александар Прокопиев. Расказ од Грлиќ ќе чита актерот Петар Арсовски.

Како што е најавено, на вториот фестивалски ден, денеска, ќе се одржи и тркалезна маса на темата „Литература/општество/критика (литературата и критичкото препрочитување на општествените процеси)“. Ќе учествуваат гостите писатели и членовите на програмата „Скопско дружење“ (Skopje fellowship).

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе