Месец на детски филмови во Центарот за култура во Кичево

од admin_kult

По повод Месецот на детските филмови, од 14 до 28 октомври во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево секоја сабота ќе се прикажуваат европски детски филмови.

Настанот, кој е во организација на Центарот за култура „Кочо Рацин“, ќе започне в сабота со почеток од 14:00 часот со проекција на детскиот јапонски филм „Мираи“, во режија на Маморо Хосода, со превод на македонски јазик. Филмот „Патешествието на принцот“ ќе има две проекции, и тоа од 16:00 часот со превод на албански, а од 18:00 часот со превод на македонски јазик.

Во рамките на програмата ќе бидат прикажани вкупно шест детски филма кои се наменети за деца над 8 години.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе