Македонскиот народен театар го отвора 56. МТФ „Војдан Чернодрински“

од admin_kult

Со претставата „Народен непријател“ од норвешкиот автор Хенрик Ибзен, во изведба на актерите од Македонскиот народен театар, вечер во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворено 56. Издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“.

Режијата е на Нина Николиќ, а во претставата играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Ана Арсовска, Благој Веселинов, Петре Арсовски, Сашка Димитровска, Александар Михајловски, Нино Леви и Мартин Ѓоргоски.

Во официјалната фестивалска програма учествуваат осум претстави во продукција на македонски театарски куќи.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе