Македонската уметница Марија Павловска добитник на меѓународната награда „Пегаз“

од admin_kult

Македонската уметница Марија Павловска е добитник на меѓународната награда за уметност „Пегаз“ (Pegasus for the Arts) која ја доделува италијанската Фондација „Ефето арте“ (Effetto Arte) во Венеција. Уметнички директор на фондацијата е Сандро Сарадифалко, додека куратори се Салваторе Русо и Франческо Русо.

Наградата „Пегаз“ е признание што им се доделува на сите оние уметници кои низ годините се истакнале со нивното уметничко истражување и со стилската вредност на нивните уметнички дела. Делото на Марија Павловска е забележано и вклучено меѓу 50 избрани меѓународни современи уметници во кои треба да се инвестира.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе