Кумановските археолози ги завршија истражувањата на локалитетот Градиште во село Младо Нагоричане

од admin_kult

Општини Кумановските археолози годинешниве истражувања на локалитетот Градиште во село Младо Нагоричане, информираа денеска од Националната Установа Музеј Куманово.   На локалитетот при истражувањето на двата сектори, „Акропола“ и „Долна тераса“, откриени се бројни наоди, претежно фрагменти од хеленистичка и раноантичка керамика, садови, тегови и накит. На „Акрополата“ откриени се и делови од каналот за одвод на вода од резиденцијалниот објект за кој стручните претпоставуваат дека е владетелска палата. Опсервер: Кумановските археолози ги завршија истражувањата на локалитетот Градиште во село Младо Нагоричане

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе