Arkeologët e Kumanovës kanë përfunduar hulumtimin në lokalitetin Gradishtë në fshatin Mllado Nagoriçan.

од admin_kult

Komunat e Kumanovës, arkeologët e këtij viti, gërmimet e lokalitetit Gradishtë në fshatin Mllado Nagoriçan, njoftuan sot nga Institucioni Nacional Muzeu Kumanovë. Cilësia e kërkimeve në të dy sektorët, “Akropolis” dhe “Taraca e Poshtme”, zbuloi gjetje të shumta, kryesisht fragmente qeramike helenistike dhe ato të hershme antike, enë, pesha dhe bizhuteri. Në “Akropol” u zbuluan pjesë të kanalit kullues nga ndërtesa e banimit dhe ekspertët supozuan se sundimtari ishte pallati.

Vëzhgues: Arkeologët e Kumanovës kanë përfunduar hulumtimin në lokalitetin Gradishtë në fshatin Mllado Nagoriçan 

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе