Културни активности во Центарот за култура во Дебар

од admin_kult

Во Концертната сала при Центарот за култура во Дебар денеска (28 март), со почеток во 16:30 часот, ќе се одржи 13-тото издание на Фестивалот на детски забавни песни на македонски јазик „Радика-фест“ 2022.

Како што информираат од Центарот за култура – Дебар, на Фестивалот ќе бидат изведени 18 нови авторски композиции од изведувачи и автори од Дебар, Маврово-Ростуше, Центар Жупа, Гостивар, Струга, Охрид и од други градови.

Во оваа национална установа во петокот, пак, беше отворена самостојната изложба на Валентина Илијевска – македонски графичар, конзерватор и реставратор на мозаик, ѕидно сликарство и на икони.

Изложбата, која ја отвори директорот на Центарот за култура – Дебар, Зинче Мимидиноски, за публиката ќе биде достапна до 31 март. 

Двете културни активности се реализираат со поддршка од Министерството за култура. 

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе