Концерт „Раат“ на Џијан Емин во Филхармонија

од admin_kult

Во Филхармонијата вечер ќе биде одржан концертот „Раат“ – авторски проект на композиторот Џијан Емин со Оркестарот на Македонската филхармонија. Концертот е електроакустичен и претставува премиера на новиот музички проект на Џијан Емин, кој истовремено ќе застане и зад пултот со Оркестарот на филхармоничарите.

„Раат“ е мултимедијална приказна раскажана преку несекојдневен третман на звукот обликуван во препознатливиот авторски стил на композиторот Џијан Емин.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе