Концерт на пијанистката Кристина Светиева

од admin_kult

Во Музејот на македонската борба вечер (17 октомври) во 19 часот, во рамките на фестивалот „Златна лира“, концерт  ќе одржи пијанистката Кристина Светиева.

На концеротот „Музичка импресија“, по повод 160-годишнината од раѓањето на Клод Дебиси, ќе бидат изведени делото „Прелудиуми“ (1 книга) и циклусот „Images – слики“ (2 книга).

Пијанистката Светиева успешно настапувала на подиумите низ државава (фестивалите „Охридско лето“, „Скопско лето“, „Денови на македонска музика“), но и надвор од земјава (Турција, Италија, Франција, Бугарија, Шведска, Холандија, Хрватска, Чешка, САД). Носител е на повеќе високи државни и меѓународни награди и признанија. Влезот за концертот е слободен.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе