Конкурсот за наградата „Антево перо“ отворен до 28 август

од admin_kult

Конкурсот за петтото доделување на наградата „Антево перо“ за најдобра необјавена стихозбирка на македонски јазик ќе заврши на 28 август. Организаторот потсетува дека трудовите треба да се праќаат на електронската адреса: antevopero@gmail.com и сите што ќе пратат во рокот ќе бидат учесници на поетскиот натпревар за наградата востановена во чест на поетот Анте Поповски.

– Жирито со задоволство ги евидентира пристигнатите дела од поетите од сите генерации, што само по себе значи дека и овојпат во целост е исполнета замислата со Конкурсот – пред сѐ, да стимулира творци да се остваруваат, да го негуваат и да творат на македонски јазик – се наведува во соопштението.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе