Комплетна промена на дрвената конструкција на Античкиот театар во Охрид

од admin_kult

Античкиот театар е културен бренд на градот Охрид. По две децении од повторното ставање во функција на овој локалитет, НУ Завод за заштита на спомениците и музеј – Охрид изврши комплетна промена на дрвената конструкција со нова безбедна и функционална за многубројните посетители.

Од НУ Завод и музеј – Охрид информираат дека проектот е реализиран со средства од самофинансирачката сметка на установата.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе