Илустрации на „Македониум“ од Зоран Кардула во Крушево

од admin_kult

Во споменикот „Илинден“, познат и како „Македониум“, во Крушево вечер (4 август) во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Star Wars & Makedonium“ од Зоран Кардула.

Во рамките на изложбата ќе бидат претставени илустрации инспирирани од серијалот „Star Wars и вонвременскиот изглед на Македониумот“. Отворањето ќе биде придружено со музички дел за кој ќе биде задолжен Томи Бојаџи.

Настанот е дел од годинашната програма на НКС „Десет дена Крушевска Република“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе