Изложба „Јубилеј 90 години од раѓањето на Ристо Калчевски (1933 – 1989)“ во Даут-пашиниот амам

од admin_kult

Во Националната галерија – објект Даут-пашин амам денеска во 19:00 часот ќе биде отворена изложбата посветена на еден од најзначајните толкувачи на енформелот во македонската уметност „Јубилеј 90 години од раѓањето на Ристо Калчевски (1933 – 1989)“.

Кураторки на изложбата се Маја Неделкоска-Брзанова, кустос советник и Маја Чанкуловска-Михајловска, виш кустос.

Изложбата ќе трае до 29 февруари 2024 година.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе