Изложба „Сакам,…“на уметницата Анита Огњановска во  КИЦ – Загреб

од admin_kult

Во Културно-информативниот центар на Северна Македонија во Загреб денеска (27 септември) во 20:00 часот ќе биде отворена самостојната изложба „Сакам,…“ на уметницата Анита Огњановска.

Во рамките на изложбата ќе бидат претставени 30-ина неизложувани дела со среден и голем галериски формат, работени во изминатите две години во техниките масло на платно, акрил на платно и комбинирана техника. Станува збор за дела со богат колорит и текстура кои ги истражуваат темите на љубовта, желбата, копнежот, личната слобода и израз.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе