Изложба на дела од 37-то издание на Меѓународната ликовна колонија „Свети Јоаким Осоговски“

од admin_kult

Во Домот на културата „Тошо Арсов“ во Виница утре (вторник, 20 февруари), со почеток во 12:00 часот, ќе биде отворена изложбата на дела од 37-то издание на Меѓународната ликовна колонија „Свети Јоаким Осоговски“.

Во ликовната работилница, што се одржа во периодот од 20 до 27 јуни 2023 година во манастирскиот комплекс „Свети Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка, твореа 13 ликовни творци од: Швајцарија, Турција, Словенија, Полска, Бугарија и Северна Македонија.

Изложбата е поддржана од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе