Изложба „Мисионерка на милосрдието – Спомените за Мајка Тереза во Државниот архив“

од admin_kult

Државниот архив, по повод 25 години од смртта на Мајка Тереза, организира изложба со наслов „Мисионерка на милосрдието – Спомените за Мајка Тереза во Државниот архив“, која ќе биде свечено отворена на 5 септември (понеделник) во 12:00 часот во Музејот на македонската борба.

Како што информира организаторот, Државниот архив поседува архивска документација за семејството Бојаџиу од времето на нивното живеење во Скопје до 1934 година, како и за посетите на Мајка Тереза во Скопје, која првпат ќе биде презентирана на јавноста.

– Целта е да се претстави нејзината младост и нејзиното семејство во Скопје. Изложбата е составена од 15 паноа со над 100 фотографии и документи – наведуваат од Државниот архив.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе