Изложба и промоција на книга по повод Денот на албанската азбука

од admin_kult

По повод одбележувањето на Денот на албанската азбука – 22 Ноември, вечер од 19 часот во Музејот на албанската азбука во Битола ќе биде отворена изложбата „Албанскиот јазик – од азбука до правопис“.  

Во рамките на манифестацијата „Денови на азбуката“, Институтот за културно и духовно наследство на Албанците во Скопје денеска ќе ја промовира книгата „Сагата на албанските букви“ од проф. д-р Агим Винца.

На Денот на албанската азбука се одбележува историски настан – одржувањето на Битолскиот конгрес во 1908 година, на кој била создадена албанската стандардизирана азбука.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе