Изложба во чест на Тоше Проески

од admin_kult

Изложбата „Спомен-куќата на Тоше – чувар на спомените, животот и делото на најголемата македонска поп-икона“ беше отворена вчеравечер во Музејот на македонската борба за самостојност.

На изложбата се претставени животот и делото на Тоше почнувајќи од детството до последните постхумни награди и албуми.

Изложбата, која е во организација на НУ Спомен-куќа на Тодор Проески – Крушево во соработка со Музејот на македонската борба за самостојност, ќе биде отворена за јавноста до 23 ноември.

Проектот се реализира со поддршка од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе