За Скопје 2028 се поканети сите културни работници: Интервју за „Независен“ со министерката за култура Костадиновска-Стојчевска

од admin_kult

„Брзата и автентична реконструкција на Универзална сала не е само прашање на гордост туку и на должност“, вели министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во интервју за електронскиот медиум „Независен“. Во разговорот со новинарката Лејла Сабит стана збор и за повеќе актуелни прашања од областа на културата, меѓу кои и за: Скопје – Европска престолнина на културата во 2028 година, за буџетите на манифестациите „Охридско лето“, СВП, „Илинденски денови“, за Конкурсот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година, за филмската дејност, за проектите од областа на заштитата на културното наследство и друго.

Целото интервју е достапно на:

За Скопје 2028 се поканети сите културни работници: Интервју со Бисера Костадиновска-Стојчевска – Независен Весник (nezavisen.mk)

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе