Драмскиот театар од Скопје гостува во Сараево

од admin_kult

Драмскиот театар од Скопје со претставата „Чудесна терапија“ утре, сабота, 20 мај, гостува во Сараево каде што од 19 до 25 мај, во организација на „Камерни театар 55“ – Сараево, се одржува најновото издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“.

Претставата „Чудесна терапија“, во режија на Димче Николовски, е направена според текст на авторот Даниел Глатауер. Улогите во претставата ги играат: Маја Вељковиќ Пановска, Соња Стамболџиоска и Предраг Павловски.

Премиерата на „Чудесна терапија“ беше во септември 2019 година и досега има 28 изведби.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе