Две награди за детската претстава „Црвенкапа“ на фестивал во Штип

од admin_kult

Режисерката Бојана Краљевска-Стојков и сценографот Крсто Богојевски се прогласени за најдобри во својата категорија на Фестивалот за деца и млади „Малиот Принц“, кој годинава по 11. пат се одржа во Штип. Тие работеа на претставата „Црвенкапа“ на Театарот Куманово, која премиерата ја имаше во септември.

Драматизацијата за „Црвенкапа“ е на Сашо Костовски, а музиката е на Јован Цветковиќ. Во претставата играат: Александра Михајловска, Никица Јанковски, Матеј Стојковски, Владанка Крстевска и Анастасија Величковиќ.

Детската претстава „Црвенкапа“ од јануари ќе биде поставена на малата сцена во Центарот за култура во Куманово.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе