Галеријата во Палатата „Шота“, го доби името по починатиот уметник Мемет Селмани

од admin_kult

Денеска, државниот секретар на Министерството за култура, на РСМ, Валмир Азири присуствуваше  на комеморативната средба организирана во чест на уметникот и професорот, Мемет Селмани.

Во рамките на оваа средба беше откриена и плоча со името на уметникот, поставена пред просторите на уметничката галерија која работи во рамките на Палатата на културата „Шота“ во село Неготина.

Оваа галерија од денеска во чест на уметникот Мемет Селмани ќе го носи неговото име.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе