Во Чифте амам ќе биде отворена мултимедијалната изложба „Тркало на времето“ на италијанскиот уметник Марко Бањоли

од admin_kult

Во Националната галерија – Чифте амам вечер (23 април) во 19:00 часот ќе биде отворена мултимедијалната изложба „Тркало на времето“ на истакнатиот италијански уметник Марко Бањоли.

Од „Остен“ информираат дека со оваа изложба ја објавуваат одлуката на Советот на ОСТЕН „Земја во фокус“ на биеналето ОСТЕН Скопје 2024 да биде Италија. 

Изложбата е организирана во соработка со Асоцијацијата за современа уметност „Зеринтија“, а  со поддршка од Италијанската амбасада во Скопје и Италијанскиот културен институт во Белград.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе