Во Прилеп изложба на Дијана Томиќ-Радевска

од admin_kult

Во ликовната галерија во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечер (15 јули) во 20:30 часот ќе биде отворена изложбата „Случајни средби“ од Дијана Томиќ-Радевска.

Дијана Томиќ-Радевска (1961, Скопје) е мултимедијална уметница и дизајнерка. Работи на графика, цртеж, сликарство, арт-инсталација, арт-видео и дизајнер.  

Дипломирала во 1984 година на Одделот за графика и графички дизајн на ФЛУ во Скопје. Член е на ДЛУМ од 1985 година. Реализирала многубројни групни и самостојни изложби и студиски престои.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе