Во КИЦ – Софија промоција на романот „Боксерот од Ново маало“ од Владимир Плавевски

од admin_kult

Во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија денеска (27 февруари) со почеток од 18:30 часот ќе се одржи промоција на романот „Боксерот од Ново маало“ од Владимир Плавевски.

На настанот посветен на македонскиот писател, новоиздадената преведена книга ќе биде претставена од страна на бугарскиот издавач и книжевен критичар Пламен Тотев (Издавачка куќа „Персеј“), како и од преведувачите Маријан Петров и Тања Попова.

Преведувачката Тања Попова ќе ја претстави и претходната книга на Плавевски – збирката раскази „Динга стоп“.

− Македонскиот писател Владимир Плавевски раскажува за уличниот тепач од своето детство со звучниот прекар Дери Катил во романот „Боксерот од Ново маало“ (во издание на „Персеј“, во превод на Маријан Петров), кој ја доби престижната награда „Стале Попов“ за најдобра прозна книга во 2020 година − информираат од КИЦ – Софија

Владимир Плавевски (1948 – 2023) имаше многустрана писателска кариера, вклучувајќи не само романи и раскази туку и драми, сценарија за телевизиски серии и радиодрами.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе